Valgusallikate omadused – lihtsalt lahti seletatud

valgusallikate-omadused

Allpool proovime siis võimalikult lihtsalt ära kirjeldada peamised valgusallikatega seotud omadused ja mõõtühikud. Enne lambi või valgusallika valimist oleks hea ka sellele teemale pilk peale visata.

Eluruumi valgusallika valimisel tuleks esmalt tähelepanu pöörata sobilikule värvustemperatuurile. Maag stuudios valmivates Lampon põrandalampides kasutame ainult sooja valgusega valgusallikaid, mis loob mõnusalt hubase interjööri. Teine oluline mõõtühik on valgusviljakus ehk kui palju kulutatud elektrist valguseks muudetakse.


OMADUSMÕÕTÜHIKSELETUS
PingeV – voltMäärab missuguse elektripingega on mõeldud valgusallikas töötama.
ElektrivõimsusW – vattValgusallika elektrivõimsus väljendab ajaühikus tarbitava elektrienergia hulka.
Valgusvooglm – luumenValgusallika poolt tekitatud elektromagnetkiirguse nähtava, valgusliku osa võimsus.
Valgustugevuscd – kandelaNähtava valguse tugevus mingis kindlas suunas.
Valgustiheduslx – luksValgustatava pinna ühikule langev valgusvoog. Kui 1m2 suurusele pinnale langeb ühtlane valgusvoog 1 luumen on pinna valgustihedus 1luks.
Heleduscd/m2 – kandelat/ ruutmeetri kohtaIsehelendavalt või hajutavalt pinnalt antud suunas lähtuv valgusvoog. Heledus (heleolek) on ühtlasi nägemisaistingu omadus, mille kohaselt valgust kiirgav objekt näib heledam või tumedam.
Värviedastus-
indeks
CRI – color rendering indexValgusviljakus näitab, kui tõhusalt muundab valgusallikas energiat silmaga nähtavaks kiirguseks. Ehk see on valgusallika poolt tarbitud elektrilise võimsuse valguseks muundamise efektiivsus. LED valgusallikatel jääb see enamasti vahemikku 60-130 lm/w.

Valgusviljakus
(oluline)

lm/w – luumenit vati kohta
Näitab kui tõetruult valgusallikas objektide värve edastab, võrreldes loodusliku valgusfooniga. Suurim võimalik väärtus: CRI = 100. Täna on laiatarbe LED valgusallikatel CRI indeksi väärtus alates 80.

Meie paigaldame lampidele kvaliteetsemad valgusallikad mille CRI indeks on 90…95.
Värvus-temperatuur
(oluline)
K – kelvinVäljendab värvinägemisega kaasnevat soojuslikku muljet. Värvustemperatuuril kuni 3300K peetakse soojaks valguseks.

Lampon põrandalampides kasutame ainult sooja valgusega valgusallikaid, mis loovad hubase interjööri.
* 2 viimast on kõige olulisemad omadused, mida jälgida valgusti või valgusallika valimisel koju.

Lampon põrandalampides kasutame ainult sooja valgusega valgusallikaid, et luua mõnusalt hubast interjööri.